کارتن لمینتی یکی از انواع کارتن ها است که جهت بسته بندی اقلام مختلف نظیر خرما ، ذغال ، میوه ، لوازم خانگی و … استفاده میشود . کارتن لمینت به دلیل جنس محکم و منحصر به فردی که دارد بسیار مناسب صادرات اقلام است و مورد توجه صنف های مختلف قرار گرفته است . قیمت کارتن لمینتی به عواملی مختلفی بستگی دارد کهدر ادامه مهم ترین آن ها را برایتان مطرح کرده ایم . برای اطلاعات بیشتر تا پایان این مطالب با ما همراه باشید :

لمینت چیست ؟

لمینیت (Laminate) در لغت به معنای چسباندن است. از آن جایی که ضخامت کاغذ و مقوا رابطه مستقیمی  با کیفیت و چاپ پذیری دارد ، مقواهایی مثل eflout یا cflout به علت اینکه سینگل داخل آن وجود دارد، سطح چاپی آنها ناهموار است و قابلیت چاپ با کیفیت و عبور از دستگاه های چاپ افست را ندارند. زیرا در هنگام چاپ لایه های سینگل له میشود و شکل خود را از دست میدهند .

کارتن سینگل
لایه لمینتی
کارتن سینگل فیس

بنابراین در چاپ جعبه هایی که کیفیت و زیبایی مد نظر مشتری است، ابتدا کار چاپی روی کاغذ گلاسه یا تحریر صورت میگیرد ، سپس پس از چاپ لایه ها روی هم چسبانده میشود و کارتنی با ضخامت دلخواه را به ما تحویل میدهد . لمینت در کارت ویزیت و پاکت استفاده میشود اما عموما برای ساخت انواع جعبه و کارتن کاربرد دارد.

کارتن لمینتی چیست؟

لمینت به روشی می گویند که در آن یک لایه مقوای چاپ شده از جنس گلاسه یا تحریر روی ورق کارتن را می پوشاند و مهمترین دلیل انتخاب کارتن لمینتی زیبایی و کیفیت چاپ بالای آن می باشد . برای داشتن چاپی زیبا و با کیفیت بالا و تمام رنگ روی کارتن ابتدا باید طرح مورد نظر روی پوستر به وسیله دستگاه افست چاپ شود بعد پوستر های چاپ شده و آماده را روی کارتن خام بوسیله دستگاه لمینت چسباند و در انتها عملیات تبدیل را بر روی کارتن انجام داد. به این گونه کارتن ها اصطلاحا کارتن لمینتی گفته می شود و با توجه به نوع محصول بسته بندی می توان از کارتن های سینگل ، سه لایه و پنج لایه با فلوت های مختلف برای این محصول استفاده کرد.

کارتن لمینتی یکی از بهترین و زیباترین بسته بندی هایی است که میتوان از آن جهت بسته بندی صنعتی بهره گرفت.

کارتن لمینتی لوازم خانگی
کارتن لمینتی کرافت
کارتن لمینتی لوازم خانگی جارو

انواع کارتن لمینتی

از نظر فنی افزودن هر سطح بر سطح دیگر را لمینت گویند که در صنایع بسته بندی و جعبه سازی معمولا به افزودن مقوا بر روی سطوح کارتن لمینت اطلاق میشود. جعبه های لمینتی را بر اساس اقلام کارتن که به عنوان جنس زیره که مقوای پشت طوسی بر روی آن قرار میگیرد ، دسته بندی میشود.

جعبه های لمینتی سینگل 

سینگل , سینگل ای فلوت , این نوع جعبه ها در سه مدل E فلوت ،B فلوت و C فلوت تولید میشود. تفاوت این سه کلاس در اندازه گام فلوتینگ میانی محصول است. در جعبه های سینگل فیس، جنس زیره دارای دو لایه شامل فلوتینگ و فیس است که سطح لمینت شده به عنوان لایه سوم بر روی فلوتینگ قرار گرفته و سه سطح را تکمیل میکند. چاپ بر روی لایه آخر صورت میگیرد .

single
کارتن لمینتی سینگل

جعبه های لمینتی سه لا

جعبه های لمینتی سه لا هم معمولا در سه کلاس E فلوت ،B فلوت و C فلوت و گاها A فلوت هم تولید میشود. تفاوت این کلاس هم در اندازه گام فلوتینگ میانی محصول است. در جعبه های لمینتی سه لا ، جنس زیره دارای سه لایه شامل فلوتینگ و دو سطح به عنوان فیس در دو طرف فلوتینگ میباشد که سطح لمینت شده به عنوان لایه چهارم بر روی یکی از سطوح فیس قرار گرفته و در واقع کارتنی چهار لایه ای را تشکیل میدهد

کارتن لمینتی جعبه مربعی
کارتن لمینتی

جعبه های لمینتی پنج لا

در این نوع از جعبه ها جنس زیره از دو سطح فلوتینگ تشکیل شده است که بوسیله سه سطح فیس احاطه شده است میباشد. ترکیب فلوتینگ میتواند به صورت E,E ، E,B ، B,C و ….. باشد که در صنعت بسته بندی ایران معمولا حالت B,C متداول است.

کارتن لمینتی ارزان
کارتن لمینتی زغال
کارتن لمینتی ارزان قیمت

مصارف کارتن های لمینتی

از جمله مصارف کارتن های لمینتی می توان به جعبه لمینتی ( کارتن لمینتی ) , کارتن لمینتی میوه , جعبه خرما, کارتن کیک و کلوچه , کارتن مادر خرما, جعبه لوازم خانگی اشاره کرد.  این نوع جعبه معمولا برای محصولاتی با وزن بیشتر از ۷۰۰ گرم تولید می شود. علاوه بر موارد گفته شده استفاده‌های متعدد برای چاپ لمینت وجود دارد. برخی از کاربردهای محبوب‌ تر عبارت‌اند از …

چاپ کارتن لمینیتی

محصولات کاغذی لمینت روی عکس‌ها می‌توانند مانع از تکه تکه شدن، آسیب دیدن در‌مقابل آب، چروک شدن، رنگ و لکه دار‌شدن، خراشیده‌شدن، روغنی‌شدن و یا اثر انگشت شوند. کارت‌های شناسایی و کارت‌های اعتباری تقریبا همیشه با غشای پلاستیکی لمینت می‌شوند. جعبه‌ها و دیگر ظروف نیز با‌استفاده از پوشش UV پوشش داده می‌شوند.

 فقط چاپ افست است که فرآیندی همانند لمینت را به همراه دارد. لمینت فرآیندی است که چاپ طرح و رنگ درخواستی مشتری روی یک مقوا درج میگردد که این مقوا به نوعی پوستر چاپ شده است و در ادامه این پوستر چاپدار را توسط دستگاه های لمینت مقوا با چسب مخصوص روی ورق کارتن می چسبانند و بعد از خشک شدن کامل آن یک ورق کارتنی لمینت شده دارید که برای برش وارد دستگاه برش میشود.

نمونه هایی از کارتن لمینتی خرما و کارتن لمینتی میوه

قیمت کارتن لمینتی

نحوه محاسبه قیمت جعبه های لمینتی با سایر کارتون ها تفاوت دارد. داشتن ابعاد، تیراژ، نوع چاپ ، خدمات پس از چاپ و تعداد رنگ استفاده شده جهت چاپ از مواردی هستند که در نحوه محاسبه همه بسته بندی های کارتنی و مقوایی یکسان میباشند. اما کارتن لمینتی به دلیل نوع چاپ و خدماتی که پس از آن قابل اجراست قیمت گرانترین نسبت به کارتن های ساده دارد .

0/5 (0 نظر)